Pacjent po operacji bariatrycznej − w dużej mierze dzięki temu, iż jest to operacja laparoskopowa, czyli małoinwazyjna − bardzo szybko do siebie dochodzi. Już parę godzin po zabiegu może wstawać z łóżka, przespacerować się, pójść do toalety. Należy jednak pamiętać, że rekonwalescencja w okresie pooperacyjnym jest kwestią indywidualną, a jej przebieg jest wspomagany przez właściwe postępowanie farmakologiczne, w tym przeciwbólowe.
Dolegliwości bólowe w okresie pooperacyjnym są zazwyczaj nieduże. Niejednokrotnie pacjenci są tym mile zaskoczeni, podobnie jak swoim stosunkowo dobrym samopoczuciem. Szybkie opuszczenie łóżka odgrywa ogromną rolę w minimalizowaniu i niwelowaniu czynników ryzyka powikłań. To jednak nie wszystko, o czym trzeba pamiętać.
W pierwszej dobie po operacji należy powstrzymać się od picia, a w szczególności jedzenia. W razie konieczności zażywania leków doustnych, tabletki trzeba popić kilkoma łykami wody. Następnego dnia pacjent zaczyna przyjmować doustnie płyny, stopniowo zwiększając ich objętość. Wydłuża się również czas, jaki chory powinien spędzić poza łóżkiem. Ponadto stopniowo redukcji ulega dawkowanie leków przeciwbólowych. Tego dnia najczęściej również usuwa się dren i zmienia opatrunki.
W drugiej dobie po operacji pacjent najczęściej jest gotowy do opuszczenia szpitala, a nawet do powrotu do domu na własnych nogach lub za kierownicą samochodu. Przy wypisie chory otrzymuje listę zaleceń, do których powinien się stosować przez dłuższy czas po operacji, leki przepisane na recepcie oraz zwolnienie L4 na okres 2-4 tygodni. Ten czas w zdecydowanej większości przypadków wystarcza, aby całkowicie dojść do siebie, przystosować się do nowych warunków i wrócić do obowiązków rodzinnych, zawodowych, społecznych i innych.
Aktywność fizyczną najlepiej podjąć już parę dni po operacji, stopniowo dawkując i zwiększając wysiłek. Najczęściej pacjenci zaczynają od spacerów, uprawiają nordic walking, jeżdżą na rowerze treningowym, pływają na basenie. Docelowo po większości operacji bariatrycznych (poza kilkoma wyjątkami po opasce żołądkowej) praktycznie nie ma przeciwwskazań do żadnej aktywności sportowej, ze sportami ekstremalnymi włącznie.
Ze zrozumiałych względów wielu pacjentów obawia się operacji bariatrycznej. Jednak najczęściej rekonwalescencja ma łagodny przebieg. To sprawia, że po zabiegu wiele osób niejednokrotnie powtarza, iż żałują zwlekania z decyzją o operacji. Zalecamy również aktywne uczestnictwo w grupach wsparcia. Ten sposób komunikacji bardzo pomaga pacjentom po zabiegach bariatrycznych. Mogą oni wymieniać doświadczenia i zbierać nowe.
W czasie rekonwalescencji po operacji bariatrycznej pacjent powinien być konsultowany przez chirurga. Pierwsza konsultacja ma miejsce po około 7-10 dniach od zabiegu. Jej celem jest skontrolowanie ran pooperacyjnych i usunięcie szwów. Kolejną kontrolę planujemy na około 2 miesiące po operacji. Wtedy oceniamy przewód pokarmowy pod kontrolą skopii (RTG z kontrastem) oraz stan metaboliczny chorego.
Następne wizyty u chirurga bariatry są zalecane po roku od operacji, a potem konsultacje mają miejsce co 12 miesięcy. W ich trakcie obydwa się ocena odległych efektów leczenia bariatrycznego.
Gdy minie już wczesny okres pooperacyjny i ryzyko powikłań pooperacyjnych znacząco się zmniejszy, główną rolę w opiece nad chorym powinien przejąć kompetentny dietetyk i psycholog, mający doświadczenie w leczeniu osób otyłych.
Bardzo istotna jest też aktywność fizyczna podczas rekonwalescencji. W związku z tym zalecana jest praca z trenerem personalnym i stosowanie różnego rodzaju planów treningowych.
Rola chirurga schodzi na drugi plan i skupia się głównie na kontroli pacjentów oraz na szybkim reagowaniu w razie podejrzenia wystąpienia powikłań pooperacyjnych. Nierzadko zdarza się, iż pacjent po dużej redukcji masy ciała wymaga konsultacji internistycznej, aby zmodyfikować leczenie chorób przewlekłych.
Wiele osób po zabiegu chirurgicznym, gdy ich waga się ustabilizowała i leczenie można uznać za zakończone, potrzebuje ponownie interwencji chirurgicznej z zakresu chirurgii plastycznej/rekonstrukcyjnej. Chodzi tutaj przede wszystkim o operacje polegające na usunięciu nadmiaru skóry np. plastyki powłok brzucha.